Pokemon Go, Android’lere Virüs bulaştırabilir!

Gooligan isimli saldırı dünya üzerindeki milyonlarca Android cihazı etkilemişti malumunuz. Şimdi yeni bir sorun Android’leri tehdit ediyor. Comodo Threat Research Labs güvenlik firması, mobil bankacılık trojani olan Tordow v2.0 isimli bir yazılımı tespit etti.

Araştırma ekibinin ifadelerine göre virüs programı Tordow v2.0; görüşme yapmak, mesaj göndermek, ek uygulamalar yüklemek, kişilere ulaşmak, kimlik bilgilerini çalmak, güvenlik yazılımları silmek, dosyaları farklı isimlerle adlandırmak, operatör bilgileri, konum hakkında bilgi toplamak gibi birçok işlevi gerçekleştiriyor. Biriken verileri de hackerlar’a gönderiyor.

Tordow v2.0 hassas verileri çalabilmek için Google Chrome ve Android tarayıcılarında arama yapabiliyor. Bu yazılım üçüncü parti uygulama mağazaları ile Android cihazlara bulaşıyor. Pokemon Go, Subway Surfer ve Telegram uygulamalarının tüm sürümleri, Tordow v2.0 tarafından ne yazık ki etkilenmiş durumda. Güvenlik uzmanları söz konusu uygulamaların sadece Google Play Store’dan indirilmesi gerektiğini vurguluyor. Hackerların virüslü uygulamaları sosyal medya aracılığıyla dağıtması da olası.

Trojan cihazlara bir şekilde kurulduğunda root yetkilerini almaya çalışır ve işlem sonrasında, komut ve denetim sunucusu ile bağlantıya geçer. Bu sunucudan ek talimatlar alır. Hackerların esas amacı ise mali bilgileri ele geçirmek ve kolay para kazanmak. Tordow v2.0 finansal piyasalar için büyük bir tehdit. Root ayrıcalıkları elde edildiği zaman silmek de zorlaşıyor. Bu çamur yazılım, AES algoritmaları üzerinden verileri kolayca şifreleyecek ve çözebilecek CryptoUtil işlevine de sahip.

Bir önceki yazımız olan Pokemon Go Apple Watch'a Göz Kırptı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Sizleri Facebook ve Twitter sayfalarımıza bekliyoruz!

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir